Bílkoviny nepotřebují jen sportovci

Bílkoviny nepotřebují jen sportovci

 

Slovo protein, které se používá k označení bílkovin, jste určitě již zaslechli. Často právě ve spojení s vrcholovými sportovci, posilovnou nebo obecně sportovním výkonem. Bílkoviny jsou ale pro naše tělo potřebné vždy, nejen při sportu.

Bílkoviny se hodí do diety, mohou vylepšit náš běžný jídelníček i zlepšit nutriční hodnotu některých jídel. V našem těle mají mnoho důležitých funkcí, z nichž tou hlavní je být stavebním materiálem a držet vše pohromadě tak, jak má. Proteiny jsou zodpovědné za růst svalů, pomáhají tvořit enzymy a hormony, přenáší kyslík i stavební látky, mohou za růst svalů i vyrovnaný metabolismus. Právě pro jejich vliv na svaly jsou tak oblíbené pro sportovce i v dietách – dostatek bílkovin pomáhá svaly budovat i se díky nim lépe spalují tuky.

Často jich ale přijímáme málo, aniž si to uvědomujeme. Zvýšit konzumaci bílkovin můžeme pomocí potravin, ve kterých se bílkoviny přirozeně vyskytují, jako jsou maso, luštěniny, vejce, ořechy, semínka a mléčné výrobky. Pokud ani to nestačí, dostatečný příjem bílkovin zajistí proteinový prášek. Ten se smíchá s vodou nebo mlékem a vypije jako koktejl. Můžete s zvolit příchuť nebo vybrat některý z rostlinných proteinů bez příchuti, které mají mnohem širší použití než ochucené. Konopný protein v zipovém sáčku můžete třeba smíchat s jogurtem, použít do dezertů nebo přisypat k rannímu müsli. Díky svému praktickému balení si ho můžete vzít na služební cestu nebo dovolenou a v případě hladu nespoléhat na nezdravé bagety z pumpy, ale výživný protein, který stačí jen rozmíchat a vypít.

Druhů proteinů je ale více, nejen konopný. Z rostlinného světa svou chutí zaujme dýňový protein svou oříškovou chutí i vůní, který skvěle doplní dezerty, smoothie i snídaňové cereálie. Je vhodný pro vegetariány i vegany, stejně jako protein hrachový nebo rýžový. Velký výběr druhů i balení najdete na www.novafood.cz, kde kromě proteinů můžete v pohodlí svého domova nakoupit i různé ořechy, semínka nebo zdravé dobroty a svému tělu dopřát to nejlepší pro správné fungování. V letních horkách a při zvýšené aktivitě vám jen poděkuje a výsledky uvidíte rychle, budete plní energie a stále s dobrou náladou.